RSS
wtorek, 15 stycznia 2019
1968 CZASY NADCHODZĄ NOWE - Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz

 

 • W 1968 roku młodzi ludzie w Europie nie pamiętają wojny na swoim kontynencie. To wyjątkowa sytuacja, bo ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie ginęli na frontach, w obozach, w bombardowanych miastach.
 • W 1968 roku młodzi kontestują rzeczywistość dorosłych i chcą ją naprawić. Niby nic nadzwyczajnego, ale tym razem nie kończy się na chęciach. W okolicach marca wyrywają z bruku pierwsze kamienie.
 • Po lekcjach na boisku ogólniaka w San Mateo instrumenty rozstawia zespół uzdolnionych nastolatków. Lider nazywa się Carlos Santana i grywa, gdzie się da. (czerwiec 1966)
 • Białe futerko Stefana robi wrażenie również we Wrocławiu, w którym mieszka kuzyn Olek - nosił je wywrócone na lewą stronę, choć był wściekły upał. W tym futrze miał wstęp nawet na wymagające alternatywne salony. A przecież był dzieckiem.
 • "Zlot" oznacza, że w jednym miejscu znajduje się więcej niż pięć osób z długimi włosami. Długowłosi rozbijają namioty, grają na gitarze, śpiewają piosenki, piją alkohol, a potem odjeżdżają. Nie potrafią wytłumaczyć, po co to robią.
 • Do historii literatury poeta Janusz Szpotański wszedł po południu 13 kwietnia 1966 roku w okolicach ronda Waszyngtona w Warszawie, krokiem chwiejnym, w miejscu niedozwolonym. Sam słabo pamięta ten moment. - Wszystko rysuje mi się w formie większych lub mniejszych plam, głównie są to plamy szaroniebieskie - tłumaczył później.
 • Oczywiście gdyby miał odwagę, odpowiedziałby jej zdecydowanie, że czuje się zarówno Polakiem, jak i Żydem. W tym momencie bardziej Żydem. Oraz, że należy do jednej z zaledwie 50 żydowskich rodzin, które wróciły do miasta po Holocauście. Przedtem w 100-tysięcznym Sosnowcu mieszkało 20 tysięcy Żydów, teraz to jeden wielki cmentarz.
 • Wnuczka mnie kiedyś pyta: "Dziadku, czy to prawda, że byłeś komunistą?". "Dziecko kochane - odpowiedziałem - dziadek się starał być komunistą, ale nigdy mu to nie wyszło". Lenin pisał, że komunistą można być tylko wtedy, kiedy wzbogaci się swoją pamięć wiedzę, którą stworzyła ludzkość. I choć przez całe życie czytałem, to posiąść tej wiedzy nie mogłem.
 • Z "Dziennika" Sławomira Mrożka: Świat stał się takim wielkim burdelem, że trzeba wielkiej myśli, że my o nim pomyśleć. Demokracja, wolność, swoboda jednostki, prawa, o ile się nie mylę, to bardzo późny wynalazek, i do tego lokalny. (…) Świat przeszkadza mi w życiu. Wszystko trzeba jakoś przemyśleć i ustawić sobie inaczej. /5 czerwca 1968
 • Z "Dziennika" Stefana Kisielewskiego: Na zjeździe Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych sekretarz śląski Gierek wyrąbał mowę. Tym razem mizdrzył się i łasił, a wszystko, co złe, zwali na "wichrzycieli i bankrutów politycznych".
 • Jako nastolatek mam pierwszą płatną pracę statysty w "Bazie ludzi umarłych" wg opowiadania Marka Hłaski. W tym samym 1958 roku Ford kręci "Ósmy dzień tygodnia" wg tego samego pisarza i cenzura zatrzymuje filmy. Hłasko jest na indeksie. Zakochał się w niemieckiej aktorce Sonji Ziemann, wyjechał do zachodniego Berlina, opublikował nieprawomyślne opowiadania w paryskiej "Kulturze" i władze nie chcą przedłużyć mu paszportu. Hłasko zamiast do Polski jedzie do Izraela. Niemniej wcześniej pokazuje władzom socjalistycznym środkowy palec.
 • Jesteśmy zdania, że są problemy, o których powinniśmy mieć prawo się wypowiadać. A jeśli możemy się wypowiedzieć, to powinniśmy też móc bronić swoich tez. Dlatego wywołaliśmy strajki.
 • Z "Dziennika" Jarosława Iwaszkiewicza: Trudno cokolwiek pisać w tych dniach i zastanawiać się, po co i co się pisze. Wydarzenia w Czechosłowacji przysłoniły sobą wszystko i stanowiły bardzo denerwujące tło dla wszystkiego innego.
 • Z "Dziennika" Sławomira Mrożka: 24 sierpnia zadecydowałem, że 27 sierpnia, najpierw w LeMonde, ukazał się mój list protest przeciwko rządowi polskiemu, który wziął udział w agresji na Czechosłowację i okupacji.
 • Polański o Komedzie: Nie po raz pierwszy mój film nabierał dodatkowego wymiaru dzięki cudownej, pełnej inwencji muzyce mojego przyjaciela.
 • Każdy, kto przyjeżdża z Polski, ma nadzieję, że Polański mu pomoże.
 • Z "Dziennika" Sławomira Mrożka: Władze polskie odmówiły mi przedłużenia ważności paszportów. Władze polskie o mnie każą wypisywać, że jestem zdrajcą. A ja władze polskie mam w dupie. /16 października
Tagi: 1968
01:12, mosaika
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 maja 2018
JERZY GIEDROYC. DO POLSKI ZE SNU - Magdalena Grochowska • Pozostał też pełen niepokoju wobec podziałów w obozie "Solidarności" i wyłaniania się z niej prawicy podatnej na nacjonalizm i klerykalizm, w czym widział groźbę powrotu do mentalności endeckiej, która będzie odpychać Polskę od Zachodu, wpędzac w izolację, i może sprowadzić ponowne konflikty ze wschodnimi sąsiadami. Ostro i z równym niepokojem obserwował ewolucję w polskim Kościele, która może prowadzić do podobnych, katastrofalnych skutków.
 • W rozmowie z Mirosławem Supruniukiem w 1993 roku Giedroyc powiedział: "To jest paradoks polski, że mentalność endecka, jakaś taka prymitywnie nacjonalistyczna, jest niesłychanie powszechna w Polsce, z tym, że oni nigdy nie dochodzą do władzy i zawsze zwycięża lewica, która jest w mniejszości."
 • Giedroyc był zatem przeciwnikiem nacjonalizmu jako prowadzącego do izolacji i osamotnienia Polski, a także zubożenia polskiej kultury. Pozostawał w zasadniczym sporze z wizją polskości  podkreślającą naszą doskonałość, moralną wyższość, patriotyczną obrzędowość, kult mitów narodowych, w tym mitu ofiary, co uważał za wyraz zdziecinnienia, niedojrzałości.
 • W Rosji Czapski ujrzał - i znów ujrzy niebawem - straszne obrazy. Na polecenie polskich władz wojskowych szukał jesienią 1918 roku zaginionych oficerów I Pułku Ułanów Krechowieckich. Po trzech miesiącach odkrył, że bolszewicy ich rozstrzelali. W czasie wojny przejdzie obóz w Starobielsku i uniknie śmierci w Katyniu. Z rozkazu generała Andersa będzie poszukiwał tysięcy polskich oficerów i żołnierzy, których los był nieznany. Będzie krążył między Moskwą a Kujbyszewem, kołatał do szefa Gułagu i szefa Łubianki. Bezskutecznie. Opuści Związek Sowiecki jako jeden z ostatnich żołnierzy armii Andersa we wrześniu 1942 roku.
 • Giedroyc nie był człowiekiem emocji politycznej - mówi Aleksander Smolar. - On patrzył, gdzie jest pozytywna energia, z kim można coś pozytywnego zrobić.
 • Andrzej Walicki zauważa: - W Polsce pojmuje się lojalność jako wierność takiej czy innej grupie. Giedroyc pojmował lojalność jako wierność ideom. Potrafił się skłócić z własną grupą w imię idei. Nie myślał w sposób dogmatyczny, że człowiek jest raz na zawsze uwarunkowany swoją biografią i nie może się zmieniać.
 • Było to poczucie zadomowienia, bardzo głębokiej zbieżności w pewnych sprawach. Lafit to była taka Polska, jaką chciałbym, żeby była, a jaką nie jest. Tolerancyjna, wyrozumiała, bardzo pluralistyczna przy całym dyspotyzmie Giedroycia - ale przecież redaktor musi być despotą … Polska bez ksenofobii, martyrologii, bez roztkliwiania się nad sobą. Bez nieustannego krzyku: jacy to my jesteśmy, przekonana o swojej wartości tak głęboko, że nie czuje potrzeby, żeby naokoło wrzeszczeć na ten temat.
 • Mnóstwo z tego, co wtedy wybuchło, rozeszło się po społecznym organizmie i wcale nie jest martwe - pisał Miłosz do Giedroycia w 1959 roku. - … nie wyschło, ale szuka sobie nowego koryta.
 • W 1958 roku Marian Pankowski odwiedził rodzinny Sanok. (…) Przed wojną mieszkało w Sanoku kilka tysięcy Żydów, teraz mieszka dwoje, pisał. "Rzecz dziwna, nie ma już dziś przedmiotu pogardy czy choćby niechętnej obojętności, nie ma już w mieście brodatych sklepikarzy … ale stara niechęć i potrzeba poniżania istnieją nadal." w pewnym salonie usłyszał: Hitler "za nas zrobił robotę"; gdyby wykurzyć kilku Żydów z kluczowych ministerstw, Polska odetchnęłaby politycznie i ekonomicznie … Po tych słowach pisarz wstał i wyszedł. Swój tekst kończy gorzko: umrą obwieszeni krzyżykami, ale nie pojmą ani jednego zdania z Ewangelii. A wcześniej zdążą zarazić młodych mitem Polski czystej narodowo.
 • Giedroyc miał rację. Te środowiska opozycji demokratycznej, które później skupiły się wokół KOR-u, miały bardzo istatne znaczenie dla przygotowania "Solidarności" i ewolucji duchowej i politycznej dużej części społeczeństwa.
 • Czy książka ma moc oczyszczania z ideologii "naprawdę nieuleczalnej"?
 • Do swego politycznego rydwanu Giedroyc zaprzągł literaturę, bo ona zaostrza kontury świata i wzmacnia jego odbiór w człowieku. Zachęca do postaw duchowej niezależności, odwagi i buntu. Wierzył w jej moc.
 • Wierzył, że "Dziennik" Gombrowicza i obrazoburczy "Trans-Atlantyk" uwalniaja od "Polski - zmory" i wyzwalają z "polskiego zdziecinnienia". Że rozprawa Gombrowicza ze spłyconym polskim katolicyzmem, tą mszą narodową, w której "Bóg stał się pistoletem" wymierzonym w Marksa, rozluźni krępującą formę "Polak - katolik". Wierzył, że pisarz styka człowieka "bezpośrednio z wszechświatem", jak napisał Gombrowicz, rujnuje mu jego wyobrażenia, skazuje na samotność, a następnie budzi w nim "trudne dzieciństwo dorosłego".
 • Marzec. Podniesiono śluzy. Chlusnęło narodem. Grają na endeckiej strunie w Polakach. I jest na to społeczne przyzwolenie.
 • W liście do Miłosza z 1969 roku Giedroyc zastanawiał się, jak exodus Żydów odbije się na kulturze polskiej. "Ta domieszka semicka odgrywała ogromna rolę." (…) Znów przewidywał wybuch - i to rychły. "Jest to sprawa roku czy dwóch maksymalnie." Uważał, że z robotniczej "miazgi ludzkiej"  zaczyna wyrastać świadoma klasa robotnicza o sile dynamitu.
 • … czasem jednak coś takiego się dzieje, co daje poczucie "istnienia" - jakieś jądro formuje się bardzo głęboko i niewyraźnie. Nie można do tego dojść celowo - to wszystko jest właściwie kwestią "otwarcia"jakichś zatkanych kanałów, które są wtedy przepłukane i oczyszczone. To się stało ze mną poprzez Leonor …
 • Latem 1953 roku Jeleński wyznał Czapskiemu, że "społeczny" aspekt jego życia nie ma dla niego prawdziwego znaczenia. To nie idee wydobywają zeń to, co w nim najlepsze, lecz drugi człowiek.
 • Marek Hłasko przyjechał do Paryża w lutym 1958 roku i zamieszkał w Maisons-Laffitte. Dla pogrążonych w pracy lokatorów willi Instytutu Literackiego ten młodzieniec po szkole powszechnej, o manierach i języku kierowcy z bazy podmiejskich autobusów, inteligentny i oczytany, był jak trzęsienie ziemi. Poddawali się jego malowniczemu barbarzyństwu.
 • Herling-Grudziński pisał o Jeleńskim, że jest człowiekiem pieknym i szlachetnym, nienawidzi obłudy, reaguje na najdrobniejszy przejaw przemcy, ma wrażliwość moralna i polot metafizyczny.
 • Jeleński mówił w 1984 roku o Herlingu-Grudzińskim, że jest rozdarty między nihilizmem a przekonaniem, iż są w człowieku elementy, które nihilizmowi przeczą.
 • Nie można negować jego (kardynała Wyszyńskiego) zasług w oporze wobec komunizmu - podkreślał Giedryc. Gdy w pierwszych latach po wojnie Kościół się zachwiał - Wyszyński wziął go w twarde ręce, odciął się konsekwentnie od PAX-u i "księży patriotów", wprowadził prawie dyktaturę i go uratował. Dzięki prymasowi Kościół stał się jedynym spoiwem rozbitego społeczeństwa. (…) Ale jest (Wyszyński) sterroryzowany strachem przed interwencją sowiecką. W Październiku, Marcu, Grudniu, Sierpniu - zbyt kompromisowy wobec władzy. "Nie było obrony robotników, nie było obrony Żydów, nie było obrony studentów …".
 • Pod koniec wojny artysta (Józef Czapski) czuł się spustoszony ("za dużo zniszczeń miałem za sobą"). Ale też zdruzgotany milczącą zgodą Zachodu na podział Europy, obojętnością, gdy na Wschodzie dorzynano Warszawę.
 • Maria Janion: "Dziwne połączenie Prousta z romantyzmem polskim - to osobliwość myślowa Czapskiego. Nasi wieszczowie są dla nas, czym prorocy dla Żydów, powtarzał. … romantyczna wzniosłość Czapskiego jest w wyjątkowo szlachetnym gatunku, chociaż łatwo jej zarzucić anachronizm, który nie każdy uzna za wzruszający."
 • "Będą z nas brali, co im wygodne, odrzucali, co im niepotrzebne, i któż może przewidzieć, na ile ten obraz będzie podobny do naszego obrazu samych siebie?" - prorokował Miłosz.
 • Miłosz do Zygmunta Hertza: "Ciężkie zgryzoty mnie dręczą i muszę żyć z nimi. Ponieważ jesteśmy obaj starzy, wypadałoby siąść kiedyś i wyskarżyć się na życie, popijając tęgo … z tym, że ja domyślam się o wiele więcej, jeżeli chodzi o Twoje zmartwienia, niż Ty co do moich. Życie moje było bardzo trudne - z mojej czy nie mojej winy."
 • "Kultura" Jerzego Giedroycia to budowla wielopiętrowa, Wchodzisz, Czytelniku - i wędrujesz w czasie i przestrzeni: od międzywojnia w wiek XXI, poprzez literaturę i koncepcje polityczne, pomiędzy wschodnią Europą a Zachodem. Nie zdołasz zwiedzić wszystkich korytarzy. 
poniedziałek, 23 stycznia 2017
BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY - Magdalena Grzebałkowska • Po raz pierwszy od czasu śmierci Zosi poczułem rodzaj radości, że umarła, nie doczekawszy tego, co byłoby dla niej nie do zniesienia. Ja jestem bardziej odporny. Poza tym ktoś musi zostać na koniec.
 • Ostatnie jego słowa nagrane na taśmie mówiły o tym, jak bardzo rozczarował go świat, w którym przyszło mu żyć, i że pragnął zawsze żyć w innym świecie, gdzie reguły są proste, przyjaźń jest przyjaźnią i tak dalej.
 • Wiem, że to świat fikcji, ale może i ja przez te 41 lat byłem fikcją. Odchodzę od świata fikcji, bo tylko tam było mi dobrze. Błagam na wszystko, nie budź mnie.
 • Dom zwodził na manowce każdego, kto próbował go ogarnąć i zrozumieć.
 • Dom mieszał ludziom w głowach. W ciemnych korytarzach tracili poczucie czasu i przestrzeni.
 • Ulubiona autorka mamy to Selma Lagerlof, ulubieni autorzy ojca - Nietzsche i Schopenhauer.
 • Wiarę utraciłem powoli, na raty, w zasadzie pierwszym i zasadniczym powodem był fakt, że nie chciało mi się mówić pacierza wieczorem.
 • (…) w jaki sposób Federicowi Felliniemu udało się w filmie "Amarcord" pokazać przedwojenny Sanok. Nawet postacie są te same. Skąd wzięła się taka identyczność? Nie tylko współbrzmienie wizji, ale identyczność postaci!
 • W dzieciństwie bałem się zasypiać, bałem się tego, przez co będę musiał przejść.
 • Zdzisio boi się zjaw, ale go nie dziwią. Halucynacje miewa także jego ojciec. Mówi się w rodzinie, że Stanisława Beksińskiego nawiedzają krasnoludki. Chodzą po jego łóżku. O zmorach Zdzisia nikt w domu nie wie. Chłopiec jest skryty.
 • Tajemnica, transcendent, rzeczy niewyjaśnione, wszelkiej maści mętniactwo jest to coś, na dźwięk i na widok czego dostaję dreszczu podniecenia. Nic na to nie poradzę. "Dziady" Mickiewicza tak długo podobały mi się w szkole, dopóki nauczyciel nie wyjaśnił nam, co to jest i do czego. Na całe szczęście nie potrafił wyjaśnić wszystkiego.
 • Najlepsze gołe kobiety w całej szkole rysuje kolega Beksiński. Można go nie lubić, ignorować i lekceważyć. Można się denerwować, że jest odludkiem. Ale trzeba przyznać, że nie ma mistrza nad niego.
 • Uświadomiłem sobie, że jest tam coś, czego nie rozumiem, do czego nie dorastam, ale co mnie niezwykle pociąga.
 • (…) ty jesteś z innej epoki, z innego świata, zamknij gębę na kłódkę, bo tu gra się w inne karty, a ty tej gry nie znasz.
 • Miasteczko małe jak bombonierka.
 • A więc ślub. Zdzisław wolałby uniknąć samej ceremonii."Co do ślubu. (…) pytałem bardzo grzecznie księdza, czy nie dałoby się tego całego hokus - pokus załatwić bez mojej obecności, ale niestety rytuał jej wymagał.
 • Jeśli chodzi o to, co wiem o sobie, w trakcie gdy żyłem, to nie byłem niczym innym z wyjątkiem maski. Nie potrzebuję dodawać, że "artystę" też sobie wymyśliłem w pewnym momencie.
 • Potrafi narysować węglem lub namalować temperą pięć obrazów dziennie na ogromnych arkuszach tektury. Nie wykańcza ich, nie starcza mu cierpliwości. Jest wobec siebie bezkrytyczny.
 • W 1966 roku powie dziennikarzowi: "Mnie świat w ogóle nie interesuje, nie dostrzegam motywów, nie wychodzę z domu. Ja się chcę wypowiedzieć, sprawa środków jest drugorzędna. Jestem typem emocjonalnym, interesują mnie wzruszenia".
 • Chyba mnie bardziej interesowało, jak będzie wyglądało zdjęcie, niż czy ta twarz wyraża problem psychologiczny. Jeżeli nawet posługiwałem się nią, zawsze starałem się pokazać to, co jest we mnie, a nie w człowieku, który mi pozował.
 • Ja mam kompleks niższości w stosunku do "prawdziwych" artystów z Akademią w przeszłości. Utwierdza mnie nawet moja mama, która gdy kupiłem parę pędzli, pyta: "po co ci tyle pędzli?". Na co ja, że T. ma jeszcze więcej - to kolega po fachu z Sanoka, na co mama, że T. jest artystą, to mu potrzeba.
 • Swojej pensji nie odbiera osobiście, bo w kasie pracuje nieuprzejma kobieta, której się boi.
 • (…) robię jedną rzecz i pół roku, robiąc jednocześnie ze trzydzieści innych.
 • W ogóle wszystkiego w życiu stara się unikać.
 • Kolekcja czaszek niesamowita w swojej ekspresji tak przecież cieszy oko precyzją i przemyślaną różnorodnością formy rzeźbiarskiej (…), że zrazu widz zaszokowany, wkrótce delektować się poczyna urodą tych niepokojących rzeźb.
 • Na listy odpowiada natychmiast, nigdy nie odkładając tego na później. Jakby czuł przymus pisania.
 • Listy piszę w sposób niechlujny stylistycznie, zależy mi wyłącznie na przekazaniu myśli, i to myśli ulotnych, w większości bez wartości i bez znaczenia. Nie ma w tym (dbam o to) ani obrazu epoki, abi obrazu mojej psychiki, bo ten, od kiedy się dowiedziałem, że scripta manet, staram się gruntownie zakłamać. W sumie jest to zapisany papier.
 • Beksiński jeszcze więcej czyta, niż pisze. Nie ma czasu na długie smakowanie książek, kończy szybko jedne i zaczyna następne.
 • Za swojego literackiego ojca duchowego uważa Zygmunta Kałużyńskiego.
 • Jego bogiem jest Witold Gombrowicz, choć będzie temu zaprzeczał (…). "Gdy go czytam, to strona po stronie, zdanie po zdaniu chciałbym wołać: <tak, tak, właśnie tak>. Gdybym sam mógł pisać, gdybym potrafił to wyrazić choć o połowę mniej precyzyjnie … To są moje myśli i gdy czytam je, to widzę je po raz pierwszy sformułowane. Zawsze to wiedziałem i zawsze o tym myślę, ale nie umiem tego ująć. (…) A jestem mimo wszystko czytelnikiem cholernie wybrednym. Ponad moje siły jest lektura wszystkich Szołochowów, Hemingwayów. Nie wiem, nie rozumiem, obce, nudne, głupie, płaskie, obojętne … W tym co lubię, panuje także potworny mętlik. A więc Dostojewski i Czechow, Kafka, Schulz, ale także i Tomasz Mann, dziewietnastowieczne sentymentalne opowieści o duchach i science fiction, a więc na przykład Margaret Oliphant i Bradbury, i Lem; gdyby jednak dalej poszperać w rzeczach nieraz i drugorzędnych i obrzydliwych, to znalazłby się tam (…) i Poe, i Meyrink, Dziady Mickiewicza, Rilke. Pasjonuje mnie to, co dotyka spraw niezrozumiałych, tajemniczych, jak paralelność zjawisk i zdarzeń w czasie, wyobraźnia ludzka, psychika, psychika chora - rzecz dotycząca schorzeń psychicznych, choćby była nawet słaba artystycznie, jest mi podejrzanie bliska.
 • Awangardowy Robbe-Grillet uważa, że tradycyjna formuła powieści już się wyczerpała, więc eksperymentuje z czasem i fabułą, tworząc antypowieść.
 • Mam wrażenie, że Zdzisław pisał to, co potem malował. Te wszystkie majaki, sny, fantasmagoryczne wizje przeniósł na obrazy.
 • Potrafiłem w trakcie jednego obrazu stracić dwa i pół kilograma. Ja się pociłem, ja byłem zaangażowany, jak facet, który pierwszy raz się do obłapiania bierze.
 • (…) stoi przed sztalugami po piętnaście godzin dziennie.
 • W dzieciństwie lubiłem się bać. Musiałem po ojcu odziedziczyć skłonność do niesamowitych wizji, które zresztą widać w jego twórczości.
 • Wolę nie mieć forsy niż robić coś, czego nienawidzę, ale po prostu męczy mnie myśl, że ja wybrałem, ale nie wybrała tego ani Zosia, ani Tomek, ani mama. Tymczasem oni wszyscy, mając minusy, nie mają tych plusów, jakie ja uzyskałem.
 • W okresie gdy byłem jakoś pod wpływem zen i hipizmu, to był przełom sześćdziesiątych i siedemdziesiątych lat, to rzeczywiście, mimo że byłem dorosłym, czterdziestokilkuletnim bykiem, wierzyłem, że nowy świat się rodzi.
 • To był okres, jakby dodatkowe słońce wstało, poświeciło przez pewien czas i znowu zaszło.
 • On stał się smutny dopiero później.
 • Najtrudniej wyrzucić z domu hipisów, którzy w drodze w Bieszczady odwiedzają swojego idola.
 • Gdyby to było możliwe, wszystkie swoje obrazy Zdzisław najchętniej zamieniłby na płyty gramofonowe.
 • U Tomka można więcej niż u innych.
 • Może nie na wiosnę, ale w tym roku. A już na pewno w przyszłym. To już postanowione.
 • Ostatnio mam twarz smutnego idioty i nie mam ochoty do śmiechu. Jest zbyt ładna pogoda i mam zbyt zbolałą duszę, żeby się cieszyć.
 • Bywały sytuacje, gdy on twierdził, że kogoś ma, a ona mogła nawet o tym nie wiedzieć. Żył w świecie wyobraźni.
 • Chcę ci dać cały świat; słońce, gwiazdy i księżyc;
 • Brak snu i koncentracji. W Tomaszu budzi się pożądanie.
 • Jeśli nie ma miłości, to po co żyć?
 • Czuję się na tym świecie zupełnie niedobrze i potrzebuję raczej czyjejś przyjaźni i pomocy.
 • Skąd ta nienawiść? Przecież nikt mi niczego nie zrobił. Nie wiem, do licha, nie wiem. Wiem tylko, że ten jad we mnie siedzi.
 • Czytam "Wilka stepowego" Hermanna Hessego.
 • Żałując tego, co zrobiłem, nie żałuję skutków.
 • Tylko o muzyce mógł mówić bez przerwy.
 • Kiedy się zejdą, znów będzie ją nazywał Kobietą Życia.
 • Doskonale bawię się sam ze sobą.
wtorek, 17 stycznia 2017
WYSPA SKAZAŃCÓW - Dennis Lehane • Ale czy odcinając się od przeszłości, zapewniamy sobie lepszą przyszłość? - Chuck cisnął niedopałek w spienioną wodę. - Oto jest pytanie. Co idzie na straty, gdy zamiata się podłogę, Teddy? Kurz. Okruszyny, które z pewnością zwabiłyby mrówki? Ale co z kolczykiem, który gdzieś się jej zawieruszył? Czy on też wylądował w śmieciach. 
 • Zawsze jest jakaś "ona", czyż nie?
 • (…) przebudzenie to przecież niemal jak narodziny. Człowiek wynurza się pozbawiony historii, potem, przecierając oczy i ziewając, usiłuje na nowo sklecić swoją przeszłość, układa rozsypane okruchy życia w chronologicznym porządku, a na koniec zbiera siły, żeby stawić czoło teraźniejszości.
 • Należy postawić sprawę jasno na samym początku, żeby nie było między nimi niedomówień, w przeciwnym razie ta historia zawsze będzie ich dzielić. Pozostanie zbyt wiele znaków zapytania.
 • Plaża nosiła ślady niedawnych gwałtownych przypływów - usłana była muszlami, patykami, martwymi mięczakami i rybami, nadżartymi przez miejscowych padlinożerców.
 • Marzenia to dobra rzecz.
 • Zdawało się, że ręką zaciśniętą na gałce, czeka na odzew z ich strony.
 • Za to uśmiech miał porażający, promienny i tchnący pewnością siebie, od której rozjaśniały mu się tęczówki. I tak też się uśmiechał, kiedy wychodził im naprzeciw …
 • Urzekła pana jej uroda czy przeraziło szaleństwo w oczach?
 • On był jak obcy. Dla całego świata.
 • Nie odchodź, proszę cię. - Jego łzy spływają po niej …
 • O piątej rano, gdy na świat wciąż padały obfite strugi deszczu, Teddy zszedł z łóżka i wyjął z kieszeni płaszcza notes.
 • Trzymałem ją w ramionach. Tego ten świat dać mi nie może. Ten świat na każdym kroku uświadamia tylko człowiekowi jego ubóstwo, przypomina mu, czego nie ma, czego nigdy nie posiądzie i co utracił, nie zdążywszy się tym nacieszyć.
 • Trzymałem ją w ramionach, chciał powiedzieć, i gdybym miał pewność, że wystarczy tylko umrzeć, żeby znów wziąć ją w ramiona, bez wahania przystawiłbym sobie lufę do skroni i pociągnął za spust.
 • Zatrzymał się z ręką na poręczy w połowie drogi między pierwszym i drugim piętrem.
 • Kiedy wpuści się truciznę do studni, jak potem oddzielić ją od wody?
 • Coś, co powinno być środkiem nadzwyczajnym, staje się standardowym postępowaniem.
 • Mówią, że sen czyni cuda.
 • Teddy podszedł na skraj zadaszenia i wystawił twarz na deszcz. Zimne strugi wody przyjemnie chłodziły. W kroplach deszczu widział Dolores. Rozpryskiwała się przy zderzeniu z jego ciałem.
 • Śniły mu się koszmary, tak potworne jak nigdy dotąd.
 • Miasta już tu nie było. Jego tu nie było. Nie było żadnego "tu".
 • (…) kiedy czuje on, że całe życie było przygotowaniem do jednej tylko chwili, która właśnie nadeszła. 
poniedziałek, 31 sierpnia 2015
Zmiany

Przyszedł Wrzesień - Czas Zmian. Zawieszam tę stronę, aczkolwiek Cytatów na blogu nie zabraknie. 

 

Zapraszam: http://mosaika.blox.pl/html

piątek, 22 maja 2015
Władysław Broniewski

 

Nie wiem co to poezja
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą.

sobota, 31 stycznia 2015
Guillaume Apollinaire • Gleba jest biała noc błękitna
  I broczy krwią ukrzyżowanie
  Gdy męką krwawą rany kwitną
  Żołnierza Ziemi Obiecanej
 • Nie ma jej tu powiedział sobie. Mój węch by ją wytropił, zadrżałyby mi nerwy, moje oczy dojrzałyby ją na pewno
 • A ja obnoszę swoją skargę
  Ciężką jak baba damasceńska
  Dałem ci serce nazbyt nagie
  Tym więcej boli teraz klęska
 • A ty sam marzysz o boskich rozkoszach sypialni
  Gdy smutny i znużony trwasz na dnie kopalni
 • Trzeba nam teraz wszystkiej energii, zwłaszcza energii polskiej (...) Moja Polska to kraj, który najbardziej ucierpiał od wojny. Gdyby moje poświęcenie mogło go uratować, chętnie bym się posłużył mym wielkim kanonierskim batem. Jesteśmy najszlachetniejszą i najbardziej nieszczęśliwą, ale i najdzielniejszą rasą świata.
 • Dzielące nas noce próżne
  Rzekliśmy żegnaj i później
  Z tej próżni Nadzieja wstała
 • Oczy jego pożerają wszystko, na co spoglądają, a powieki zaciskają się jak szczęki pochłaniające wszechświat, który bezustannie się odnawia wskutek zabiegów jego wyobraźni, gdzie przepływają, obnażając się do najmniejszych szczegółów, ogromne i karmiące go światy.
 • Jest to coś dalekiego, tak bardzo lekkiego,
  że gdy myśl tego dotknie, to już ciałem czyni
  Linię ograniczoną przez niebieskie morze
 • Gdy byłem małym dzieckiem
  Zawsze mnie matka stroiła w ubranka białe niebieskie
  O Panno Święta
  Czy aby jeszcze mnie kochasz
  Bo ja jestem pewien
  Że będę cię kochał
  Nawet w godzinę śmierci
  A jednak stało się koniec
  Nie wierzę ni w niebo ni w piekło
 • Rozszarpały mnie kiedyś zazdrosne ojczyzny mnie, Rozsądek, mnie, Sztukę, i mnie, Miłość.
czwartek, 08 stycznia 2015
Tadeusz Konwicki

"Hormony nasze produkują enzymy głodów nie do zaspokojenia, marzeń nie do zrealizowania, tęsknot nie do zagłuszenia." / Mała Apokalipsa

środa, 07 stycznia 2015
Andrzej Sapkowski – Krew elfów

 

 "Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich." 

czwartek, 16 października 2014
Hans Georg Gadamer

 

 • Święto istnieje tylko o tyle, o ile jest obchodzone.

 

 • Nie ma już świata, w którym żyjemy jako we własnym. Przemiana w wytwór nie jest po prostu przeniesieniem w jakiś inny świat.

 

 • Dzieła sztuki nie można tak po prostu odizolować od "przygodności" warunków dostępu do niego, w jakich się ono ukazuje (...) ono samo należy do świata, któremu się prezentuje, widowisko jest właściwie dopiero tam, gdzie się pokazuje, a muzyka musi gdzieś zabrzmieć. 

 

 • Pojęcie smaku traci znaczenie, kiedy na pierwszy plan wysuwa się fenomen sztuki. (...) Perspektywa smaku jest dla dzieła sztuki wtórna. Wrażliwość wyboru dlań charakterystyczna często niweluje oryginalność genialnego dzieła sztuki. najpierw istnieje dzieło sztuki, a dopiero później możliwość delektowania się nią. Twórca pozostaje samotny, dzieło - hermetyczne. 
środa, 17 września 2014
S.I. Witkiewicz

Czas taki, ze trudno o Witkacym nie myśleć. Jutro minie 75 lat od dnia, kiedy Odszedł. W Jeziorach, na Polesiu .... tam zastała go wiadomość o ataku ZSRR na Polskę. Tego było dla W. za dużo. Taki Świat nie był Jego. 

 

 "Chwilami myślę, że śnię. I co dzień rano otwieram tę samą księgę i czytam te same słowa, by pogłębić moją wiedzę istotną. I z niej to czerpię pożywienie codzienne dla ducha, a samotny jestem jak pająk w swej sieci. Takim będę do śmierci." /622 upadki Bunga

 

poniedziałek, 01 września 2014
F. ZNANIECKI

"Pierwszym warunkiem sprostania zmianom, jest wyzbycie się lęku przed nimi."

niedziela, 20 lipca 2014
W. Szekspir

 

 "Nie próbuj posługiwać się autorytetem tam, gdzie wystarczy rozsądek." 

środa, 12 lutego 2014
12 lutego ....

.... 1865 roku urodził się Kazimierz Przerwa Tetmajer, którego nazywałyśmy z M.: Kaziem, który przerywał Tetmajerowi


 Choć życie nasze splunięcia nie warte:Evviva l'arte! .

 Głupie ucho, co tylko mowy ludzkiej słucha,głupi język, co tylko słowa z siebie prószy. 

 Kocham Tatry. Kocham ich pustkę i milczenie, ich martwość o spokój posępny. W ich mgłach błąka się myśl moja i szuka dawnych swoich wierzeń i miłości, uczuć i siły. Po ich dolinach i przełęczach chodzi myśl moja i smuci się, że nie może być ogniem w ogniu, wichrem w wichrze, światłem w świetle; że nie może być z wami, być waszym, o duchy żywiołów! Nad potokami usiada myśl moja i smuci się…

 Melancholia jest ojczyzną myśli.

 Melancholia, tęsknota, smutek, zniechęcenieSą treścią mojej duszy.

 Szczęście jest tylko jedno... w wielkiej ciszy wielkiego kochania.

piątek, 22 listopada 2013
Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Nawet własny ból nie jest tak ciężki jak ból z kimś współodczuwany,

ból za kogoś, dla kogoś, zwielokrotniony przez wyobraźnię. 

piątek, 01 listopada 2013
José Carlos Somoza, "Dafne znikająca"Kosmos bezsenności jest wielowarstwowy i literacki. 

niedziela, 27 października 2013
Oscar Wilde

 

"Czerwona róża nie jest egoistką, pragnąc pozostać czerwoną różą. Byłaby straszną egoistką, gdyby chciała, by wszystkie kwiaty w ogrodzie były czerwone i były różami."

środa, 23 października 2013
Erich Maria Remarque

 

"Najpiękniejszą rzeczywistością jest pragnienie."

czwartek, 12 września 2013
Jose Carlos Somoza, "

"Nie chcę powiedzieć, że przesadziłem w kwestii swoich uczuć. Byłem szczery. Przez całe życie szukamy kogoś, kto mógłby nas zrozumieć i nagle go znajdujemy. Tak mi się przytrafiło z tobą. Przykro mi."

poniedziałek, 02 września 2013
M. Baranowska - Warszawa. Miesiące, lata, wieki.  1. I za każde bogactwa i rozkosze ziemi, za spełnione marzenia i pałace w chmurach nie dałbym tego szczęścia, żem mieszkał w Twych murach. /Jan Lechoń, Pieśń o Stefanie Starzyńskim

  2. Mieszka się nie tylko w budynkach, ale i w pamięci, w tradycji, historii, kulturze. A w Warszawie jest to ważniejsze niż w jakimkolwiek innym mieście.

  3. Czasami trudno pojąć, że to miasto istnieje.

  4. Tramwaje zmieniają swoje trasy. Kamienice podniesiono z gruzów. A ten widok trwa.

  5. Kto nie przespacerował się Wąskim Dunajem, ten nie poznał Starego Miasta.

  6. (…) pl. Saski, w którego dziejach wielokrotnie przeglądała się historia Europy.

  7. (…) także Mickiewicz, który w Warszawie nigdy nie był, jest w niej stale obecny.

  8. Nawet gdy przypominał Saharę, warszawiacy nie zamierzali dobrowolnie opuścić tego krajobrazu, który nakładał im się na inny, dawniejszy, pełny, prawdziwy. Już w początku stycznia 1945 roku, nie czekając na zakończenie działań wojennych, zaczęli powracać.

  9. Kilka ulic krótkich i krzywych. /F.Salezy Jezierski

  10. Miasto Stara Warszawa, jak go nazywają, murowane wszystko w guście budowli gotyckiej, obejmujące w sobie niepiękny zamek, obrócony tyłem ku Wiśle, ale mający pokoje i sale najpiękniejszym gustem w całej Europie od Stanisława Augusta, dziś panującego króla, nakładem jego ozdobione. /F. Salezy Jezierski

  11. Kiedykolwiek otworzymy warszawską księgę czasu, znajdziemy się w towarzystwie ludzi, którym na jej rozwoju, postępie, urodzie zależało. Bolesław Prus, najwspanialszy jej kronikarz, przez ponad trzydzieści lat piszący felietony warszawskie, ulegał oczywiście również magii (…).

  12. Piękne jest położenie tego miasta, zbudowanego u krańca rozległych równin i wznoszącego się tarasami nad Wisłą. Otaczają je kręgiem przedmieścia, gdzie panowie maja swe pałace, a mnisi klasztory. Ulice są tam szerokie, równo wytyczone, ale w zimie wskutek braku bruków zmieniają się w otchłań błota. /Kawaler de Jaucourt

  13. Na Powiślu nie spotykamy pałaców, tylko biedę i powodzie wzbierające na malowniczej, nie uregulowanej Wiśle.

  14. Imię Juliana Ursyna Niemcewicza Uświetniło Warszawę na różne sposoby. Dostał od od Potockich na mieszkanie willę Rozkosz, którą zaraz zaczęto nazywać Ursynowem, i taka nazwa przyjęła się dla całej okolicy.

  15. Już w wolnej Polsce - od 23 do 30 stycznia 1927 roku trwał I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

  16. Nawet śnieg w Wilanowie wydaje się barokowy.

  17. Rozstąpcie się, o domy, rozjedźcie, tramwaje, przez trzeciomostu wiadukt przejrzysty i miodny. /Jarosław Iwaszkiewicz, Jesień w Warszawie

  18. Luty objawi się nam tutaj jako miesiąc karnawału i cyrku, miesiąc przybycia poety, który miał się stać jednym z największych poetów polskich - Juliusza Słowackiego - miesiąc walk, ale i budownictwa.

  19. Secesja zakochana w symbolach …

  20. Most Kierbedzia: na jego dawnych filarach stoi dzisiejszy most Śląsko - Dąbrowski.

  21. O każdej porze roku Nowy Świat wydaje się wyjątkowy.

  22. Jan Dekert, prezydent Starej Warszawy w latach 1789 - 1790, poświęcił wszystko dla miasta.

  23. Nazwa Marszałkowskiej to pamiątka po prawdziwym warszawiaku - marszałku Franciszku Bielińskim. Nowocześnie myślący Bieliński, działający w wieku XVIII, chętnie by pewnie zobaczył Marszałkowska sprzed I wojny światowej.

  24. Pewna swego zwycięstwa, pewna królowania, tryumfujące wdzięki swobodnie odsłania. /W. Syrokomla, Wrażenia pielgrzyma po swojej ziemi

  25. W Pokoju Marmurowym i Sali Wielkiej (Zamku Królewskiego) spotykają się pamięć, historia i sztuka.

  26. Tutaj, w Zamku, na progu Sali Poselskiej, padł Tadeusz Rejtan na sejmie w roku 1773, nie chcąc dopuścić do rozbioru Polski.

  27. Po odzyskaniu niepodległości (…) mieszkania na Zamku ofiarowywano zasłużonym, otrzymali je Stefan Żeromski i Stanisław Przybyszewski. W ten sposób polscy artyści, pisarze powrócili na Zamek, nie tylko przez swoją sztukę, ale i osobiście.(…)  bywali tam Władysław Reymont, Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Antoni Słonimski, Jan Lechoń, Andrzej Strug, bywała Maria Dąbrowska i Juliusz Kaden - Bandrowski.

  28. "Kalendarz Warszawski" w roku 1948 zadał kilku pisarzom pytanie: "Dlaczego właśnie Warszawa?" Wiech (Stefan Wiechecki) zasłonił się wypowiedzią pana Piecyka: "Owszem, Kraków uważam i szanuję. Miasteczko nie za duże, ale w swoim rodzaju odpowiedzialne. Wszelkie uroczystości i odpusta narodowe najlpiej w Krakowie wychodzą, ale w Warszawie, uważa pan, się żyje …"

  29. Kto słyszał śpiew Syreny? Podobno, kiedy na wiosnę lód na Wiśle z wielkim hukiem pękał, spod niego wydobywała się cicha piosenka o nieznanych słowach, zapomnianej melodii.

piątek, 23 sierpnia 2013
Hanna Samson - Życie po mężczyźnie

 

"Poranny pośpiech stwarza złudzenie, że nasza obecność gdzieś jest cholernie ważna dla świata. Nie mam złudzeń. Mogę sobie pomarnować czas do woli."

wtorek, 13 sierpnia 2013
M. Gretkowska, Tarot paryski

Nie każ mi opowiadać historyjek filozoficznych i udowadniać, że istnieje wyłącznie realność rozstań, nigdy powrotów.

wtorek, 23 lipca 2013
Jan Saudek

- Co jest w życiu najważniejsze?

- Przeżyć – odpowiada Saudek (...) – Moi rówieśnicy twierdzą, że życie jest krótkie i niedobre. Ja zaś myślę, że jest długie i słodkie. W ogóle nie rozumiem się z rówieśnikami, bo oni wszyscy już pochorowali. Poddali się. Nie chcą walczyć. Ja natomiast ciągle wierzę! Że na przykład najlepsze zdjęcie jest przede mną.

 

"Wiem jedno: moje zdjęcia nie są utrzymane w estetyce brzydoty ani okrucieństwa. Są to fotografie jak ze snu. Pokazują nie to, jak życie wygląda, ale jak chcielibyśmy, żeby wyglądało."

Tagi: Jan Saudek
23:52, mosaika
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 lipca 2013
Theresa Révay, "Biała wilczyca"

 

"Miłość mężczyzny jest czymś wspaniałym i strasznym, bo nosi w sobie całą cierpkość nadziei, rany z dzieciństwa, jarzmo przeszłości, zdrady i niespełnione marzenia, i wszystkie ułudy, spojrzenie w przyszłość i pewność. Już nie tylko ciało się obnaża, ale i dusza. Dawna miłość jest aktem wiary, przyjęcie jej - aktem brawury, bo trzeba wyrzec się cząstki siebie samego i przystać na opuszczenie gardy - tak by dopuścić do siebie coś, co jest nam obce, choć zdawało nam się, że się w tym rozpoznajemy."

 

 

środa, 10 lipca 2013
Henryk Ibsen

 

"Aby wytrwać w sztuce trzeba czegoś innego i czegoś więcej niż wrodzonego talentu; trzeba namiętności i cierpienia, które wypełniają życie i nadają mu sens. W przeciwnym razie nie tworzy się, lecz pisze się książki."

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorze
Biblioteka Kwiryny

Wypromuj również swoją stronę